Mardin Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mardin’de bakırcılık sanatının tahtı sallanıyor

MARDİN’İN GÖZDE SANATLARINDAN OLAN BAKIRCILIK, HAMMADDE FİYATLARININ VE SATIŞ ORANLARININ DÜŞMESİ İLE DURMA NOKTASINA GELDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mardin’de bakırcılık sanatının tahtı sallanıyor
92 views
03 Şubat 2022 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mardin’in gözde sanatlarından olan bakırcılık, hammadde fiyatlarının ve satış oranlarının düşmesi ile durma noktasına geldi.

Mardin’de bakırcılık sanatının tahtı sallanıyor. Kur farkının hammadde fiyatlarını yükseltmesiyle üreticiye hammadde alışında sıkıntı yaşatırken, satışta da düşüş yaşanması meydana geldi. Dört kuşaktır cam altı ve bakır zanaatını sürdürmekte olduklarını söyleyen bakırcı ustası Abdulkadir Özcan, 25 yıla yakın babası ve dedesiyle çalıştığını söyledi. Tepsilerin orijinal el emekleri olduğunu belirten Özcan, “İlk başta oymasını yapıyoruz. Oyduktan sonra içini dolduruyoruz, sonra üzüm motiflerini yapıyoruz. Bu üzüm salkımları bereketi sembolize ediyor. Bu gördüğünüz bakır eşyalar hepsi bizim elimizden çıkma ürünlerdir. Bizim hammadde alışlarımız da bayağı bir yükseldi. Geçen sene cezvenin ham bakırını kilosunu 130-150 liradan alıyorduk” dedi.

“Ham bakırın kilosu 200 liraya kadar tırmandı”

Geçen yıl cezveyi 60-70 lira civarında sattıklarını dile getiren Özcan, “Şu anda 120 lira 6 kişilik el işi üzüm desenli cezve. Tütsülük, Mardin’de üzerlik tohumu yakmak için. Bu da kendi tasarımımızdır. Has bakırdan yaptık. Çekiç dövme el işi tütsülüğün fiyatı 150 TL. Hammaddeyi 3-4 sene önce bayağı yüklü alıyorduk, çok uygundu” diye konuştu.

Ham bakırın kilosu 3 sene önce 45 lira olduğunu hatırlatan Özcan, “Kur yüzünden fiyatlar tırmanışa geçti 200 lira oldu. Satışta şuan çok ciddi bir şekilde düşüş oldu. Alım gücü çok azaldı. Yüzde 50-60 kadar satışlarımız azaldı. Şu anda üretim yok, fiyatlar oturana kadar. Alım gücü olmadığı zaman yapamıyorsun mesleği. Biz, dolar kurundan faydalanıp fiyatları fazla arttırmıyoruz. Normal piyasası ne ise o onun değerinde satıyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.