Mardin Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Potada hayat bulan Suriyeli engelli basketbolcu, milli takımda oynamak istiyor

ABDURRAHMAN MELLE HUSEİN, SURİYELİ MÜLTECİ GİBİ ÜLKESİNDEKİ İÇ SAVAŞTAN KAÇAK TÜRKİYE’YE SIĞINDI. 8 YIL ÖNCE MARDİN ‘İN KIZILTEPE İLÇESİNE YERLEŞEN ABDURRAHMAN’IN TEK İSTEĞİ TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL ERKEK MİLLİ TAKIMI’NDA OYNAMAK. SELMAN GÜNEŞ/ MARDİN İHA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Potada hayat bulan Suriyeli engelli basketbolcu, milli takımda oynamak istiyor
242 views
02 Aralık 2020 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Abdurrahman Melle Husein, 8 yıl önce Mardin’in Kızıltepe ilçesine yerleşti. Basketbolu çok seven ve ilçedeki bir dernekte basketbol oynayan Husein’in tek isteği, tekerlekli sandalye basketbol erkek milli takımında oynamak.

Kızıltepe Engelliler Birliği Spor Kulübü Derneğinde basketbol oynayarak Türkiye’de kendine yeni bir hayat kuran 3 çocuk babası 30 yaşındaki Abdurrahman Melle Husein, 8 yıl önce Suriye’nin başkenti Şam’dan kaçarak Kızıltepe’ye yerleşti. Suriye’deki iç savaşta yakınlarını kaybettikten sonra Kızıltepe’de basketbol sayesinde kendine yeni bir sayfa açan Abdurrahman Melle Husein, pandemiden dolayı çok sevdiği potadan uzak kalsa da her gün Kızıltepe Engelliler Birliği Spor Kulübü Derneğine gelerek engelli arkadaşlarıyla vakit geçiriyor.

Kürtçe röportaj veren Abdurrahman Melle Husein, “8 yıldır Suriye’den geldim. Basketbol oynuyordum. Burada basketbola devam etmek istiyorum. Milli takımda da oynamak istiyorum. Ama oynamak için önce vatandaşlık almam gerek” dedi.

“Hüsein milli takıma faydalı olabilir”

Abdurrahman Melle Husein’in çok iyi bir sporcu olduğunu ifade eden Kızıltepe Engelliler Birliği Spor Kulübü Derneği Başkanı İzzettin Akbaba da Husein’in Türk milli takımı için çok faydalı olacağını söyledi. Akbaba, “Abdurrahman Kızıltepe Engelliler Birliği Spor Kulübü Derneği çatısı altında basketbol oynuyor. Kendisinden çok güzel verim alıyoruz. Abdurrahman üst performansta oynayan bir sporcumuz. Ama Abdurrahman’ın milli takım seviyesine geçmesini istiyoruz. Türk vatandaşı statüsü aldıktan sonra bize verdiği gücü milli takıma da vermesini istiyoruz. Abdurrahman misafir kimliğiyle geldi. Sonra geçici koruma statüsünü aldı. Ama Abdurrahman için bunların hiçbiri önemli değil. Valilik ve Bakanlık tarafından Abdurrahman kısa bir sürede Türk vatandaşı statüsünü kazanabilir. Türk vatandaşı olsun Türk milli takımı gücüne güç katsın” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.