Mardin Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

MAÜ’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ konulu panel düzenlendi

15 TEMMUZ GECESİNİN BÜTÜN HAİNLERE VERİLEN EN GÜZEL DERS OLDUĞUNU İFADE EDEN MARDİN VALİSİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN VEKİLİ MAHMUT DEMİRTAŞ “15 TEMMUZ’UN O KARANLIK GECESİ GENÇ-YAŞLI, KADIN-ERKEK, TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ, ELLERİNDE BAYRAK, DİLLERİNDE TEKBİR İLE HAİNLERİN ÜZERİNE YÜRÜRKEN KALPLERİNDE VATAN, BAYRAK, EZAN VE DEVLET SEVDASI VARDI” DEDİ. VALİ DEMİRTAŞ AYRICA 15 TEMMUZ’UN, BİR MİLLETİN İHANETE KARŞI DİRİLİŞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ VE MEYDANIN DARBECİLERE, CUNTACILARA, HAİNLERE BIRAKILAMAYACAĞININ EN GÜZEL İSPATI OLDUĞUNU İFADE EDEREK, 15 TEMMUZ’UN DARBE HEVESLİLERİNE, MİLLİ İRADE SEVDALILARININ VERDİĞİ VE SONSUZA DEK UNUTULMAYACAK EN GÜZEL DERS OLDUĞUNU BELİRTTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MAÜ’de ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ konulu panel düzenlendi
133 views
15 Temmuz 2021 - 16:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile hain darbe girişiminin 5. yıl dönümü Mardin’de bir dizi etkinlikle anıldı. Bu kapsamda Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından 15 Temmuz konulu bir panel ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

Moderatörlüğünü MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın yaptığı panele, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi ve Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Türker ve MAÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Necmettin Acar katıldı. Programa Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut ile çok sayıda akademisyen katıldı. 15 Temmuz gecesinin bütün hainlere verilen en güzel ders olduğunu ifade eden Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş “15 Temmuz’un o karanlık gecesi genç-yaşlı, kadın-erkek, toplumun tüm kesimleri, ellerinde bayrak, dillerinde tekbir ile hainlerin üzerine yürürken kalplerinde vatan, bayrak, ezan ve devlet sevdası vardı” dedi.

Vali Demirtaş ayrıca 15 Temmuz’un, bir milletin ihanete karşı dirilişinin en güzel örneği ve meydanın darbecilere, cuntacılara, hainlere bırakılamayacağının en güzel ispatı olduğunu ifade ederek, 15 Temmuz’un darbe heveslilerine, milli irade sevdalılarının verdiği ve sonsuza dek unutulmayacak en güzel ders olduğunu belirtti.

15 Temmuz gecesinin diğer bütün özelliklerinden ayrı bir yerde değerlendirilmesi gereken özelliği darbeye karşı ortaya çıkan direniş olduğunu kaydeden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Bu direnişin sosyolojik anlamda oldukça farklı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 1960-2016 arasındaki darbe ve muhtıralara bakıldığında darbelerin halk nezdinde hiçbir zaman meşruiyet zemini bulunmamasına karşın ’korku kültürünün’ kemikleşmesi ve halkın sindirilmesi neticesinde darbelere karşı doğrudan fiili bir tepkinin olmadığı görülmektedir” diye konuştu.

15 Temmuz akademisyenlere aslında tüm teori, kavramsallaştırma ve araştırmaların bir araç olmanın ötesinde bir anlam ifade etmediğini, toplumu okumaya yönelik girişimlerimizin eksik bir yanı olabileceğini bütün ezberleri bozan bir netlikte gösterdiğini söyleyen Rektör Özcoşar, ”Dünyanın hiçbir yerinde toplumsal hareketler iktidar yanlısı olarak gerçekleşmez. Toplumsal hareketler sosyolojisine aykırı bir durumdur bu. Sokaklara inmiş insanların devletlerini, hükümetlerini bir darbeye veya bir isyana karşı koruyor olmaları görülmüş bir şey değildir” şeklinde konuştu.

Panelistlerin 15 Temmuz ile ilgili yaptığı konuşmalar ve soru-cevap bölümüyle birlikte sona eren panelin ardından, davetliler rektörlük fuaye alanında açılan 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisini gezdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.