Mardin Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mardin’in zanaatları UNESCO yolunda

MARDİN VALİSİ MAHMUT DEMİRTAŞ, KENTE FAALİYET GÖSTEREN MESLEK USTALARINI VE ZANAATKÂRLARI ZİYARET EDEREK İSTEK VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ. 65 YILDIR GÜMÜŞ İŞLEME SANATIYLA UĞRAŞAN VE UNESCO’NUN YAŞAYAN İNSAN HAZİNELERİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLEN TELKÂRİ USTASI SUPHİ HİNDİYERLİ’Yİ ZİYARET EDEN VALİ DEMİRTAŞ, BURADAN DA UÇURTMA USTASI ZAHİT MUNGAN’IN ATÖLYESİNE UĞRAYARAK KENDİSİNDEN BİLGİLER ALDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mardin’in zanaatları UNESCO yolunda
174 views
07 Mart 2021 - 16:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, kente faaliyet gösteren meslek ustalarını ve zanaatkârları ziyaret ederek istek ve taleplerini dinledi. 65 yıldır gümüş işleme sanatıyla uğraşan ve UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen telkâri ustası Suphi Hindiyerli’yi ziyaret eden Vali Demirtaş, buradan da uçurtma ustası Zahit Mungan’ın atölyesine uğrayarak kendisinden bilgiler aldı.

Bakır ustası Hasan Özcan, Cam altı ustası Hamdin Turgay ve Yine hem cam altı ustası hem de masal anlatıcısı Tacettin Toparlı’nın dükkânlarına uğrayarak meslekleri hakkında bilgiler alıp bir süre sohbet eden Vali Mahmut Demirtaş, birinci cadde esnafını da ziyaret etti. Ziyaretlerde vatandaşların da sorun ve taleplerini dinleyen Vali Demirtaş, Mardin, zengin kültürünün önemli bir parçasını el sanatları oluşturmakta olduğunu belirtti.

UNESCO’ya başvuru yapmak için hazırlıklara başlandığını söyleyen Demirtaş, “İlimizde birçok alanda el sanatlarıyla uğraşan meslek ustalarımız var. Maalesef bu ustalarımız artık çırak yetiştiremiyorlar. Bizler bu el sanatlarının gelecek nesillere ulaşmasını umuyoruz. Hem Mardin Valiliği hem de Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu mesleklerimizi ve ustalarımızı UNESCO’ya dahil etmek için bir çalışma başlattık. Biliyoruz ki Mardin, zengin kültürünün önemli bir parçasını el sanatları oluşturmaktadır. Bu bağlamda Mardin, UNESCO’ya ‘Zanaat ve Halk Sanatları’ temasıyla başvuru yapmak için hazırlıklara başladık Gümüş işlemeciliği, bakırcılık, el işlemeciliği gibi alanlarda çalışma yapan tüm ilgili kişiler ile tek tek görüşeceğiz. Çalışma arkadaşlarıma bu yönde talimat verdim. Bunlar bizim hem geleneğimiz hem de değerlerimizdir. Bunları korumak ve çok daha uzun süre canlı kalıp yaşamlarını sürdürmek bizim boynumuzun borcudur. Tüm ustalarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Hepsinin emeklerine sağlık” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.