Mardin Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesinden tarımsal kalkınmayı destekleyecek proje

MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TARIMSAL ALANLARDA ÜRETİM YAPAN ÜRETİCİLERİN SU İHTİYACININ GİDERİLMESİ VE ÜRETİM VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASI AMACIYLA BAŞLATILAN TARIMSAL SULAMA KANALI PROJESİ KAPSAMINDA SAVUR İLÇESİNE 2 BİN UZUNLUĞUNDA SULAMA KANALI YAPACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mardin Büyükşehir Belediyesinden tarımsal kalkınmayı destekleyecek proje
228 views
05 Nisan 2021 - 15:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal alanlarda üretim yapan üreticilerin su ihtiyacının giderilmesi ve üretim verimliliğin artırılması amacıyla başlatılan Tarımsal Sulama Kanalı Projesi kapsamında Savur ilçesine 2 bin uzunluğunda sulama kanalı yapacak.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın talimatları doğrultusunda, tarımsal alanlarda üretim yapan üreticilerin su ihtiyaçlarını karşılamak, üretim ve verimliliği artırarak daha kaliteli ürünler elde edilmesini sağlamak için GAP ile yürütülen proje kapsamında, Savur ilçesinde 400 çiftçinin faydalanacağı yaklaşık 2 bin metre uzunluğunda sulama kanalı yapılacak. Proje faaliyete girdiğinde bin hektarlık alanın sulanması sağlanacak.

Yerel ve kırsal kalkınmayı amaçlayan projede, kırsal veriminin korunması, artırılması, üretimin rantabilitesinin yükseltilmesi, bakım ve yetiştirme işlerinin kolaylaştırılması, su kaynaklarının etkin kullanılması, sulama işlemleri için su temin edilmesi ve dere içinde cazibe akım ile akan su kaynağının boşa akmasını engellemek gibi katkıları olacak. Tarımsal kalkınma ile birlikte refahının daha iyi seviyeye getirilmesi ve su kaybının önüne geçilerek tasarruf sağlanmış olacak.

Mardin Büyükşehir Belediyesi önceki yıllarda Artuklu Gürağaç ve Kızıltepe Beşdeğirmen Tarımsal Sulama Kanalı Yapımı Projesi kapsamında 2018 yılı içerisinde Artuklu Gürağaç Mahallesi’nde 930 metrelik sulama kanalını bitirmiş, bu sulama kanalıyla birlikte 2 bin dekar, Kızıltepe Beşdeğirmen Mahallesi’nde bin 206 metrelik sulama kanalını bitirmiş bu sulama kanalıyla birlikte 800 dekar, Kızıltepe Yurteri Mahallesi’nde 800 metrelik sulama kanalını bitirmiş bu sulama kanalıyla birlikte bin dekar toplamda 3 bin 800 dekar alan sulandı. Sulama kanalı projesinden 130 aile aktif bir şekilde faydalandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.