Mardin Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgede yapılmayan boyun omuriliği daralması ameliyatı Mardin’de yapıldı

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE BOYUN OMURİLİĞİ DARALMASI AMELİYATI İLK KEZ MARDİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bölgede yapılmayan boyun omuriliği daralması ameliyatı Mardin’de yapıldı
138 views
30 Eylül 2021 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde boyun omuriliği daralması ameliyatı ilk kez Mardin’de yapıldı.

Boyun omiriliği daralması ciddi kayıplara neden olan bir hastalık olmakla birlikte ameliyatının da ciddi riskleri taşıdığı bilinmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılmayan servikal korpektomi ameliyatı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Opr. Dr. Tuğberk Özdemir tarafından gerçekleştirildi.

Boyun bölgesinde bizim servikal bölge diye tabir ettiğimiz servikal bölgede omuriliğe kemik ve komşu elemanların baskı yapması sonucunda hastalarda meydana gelen kollarda uyuşukluk, güçsüzlük, yürüme bozukluğu ile ileri evrelerinde devam eden bir hastalık sonucunda yapılan ameliyat olduğunu belirten Opr. Dr. Özdemir, “Bu ameliyatta yaptığımız, boyun bölgesinden oradaki damarları ve sinirleri geçilerek omurgaya ulaşılıyor öncelikle. Daha sonra ise oradaki servikal yani boyun omurgalarından bir tanesi çevre elemanlarla birlikte çıkarılıyor ve omurilik üzerindeki baskı kaldırılıyor. Daha sonra onun yerine titanium bir tane kafes koyularak diğer omurgalara sabitlenerek, orada bir stabilizasyon ve çökme engellemek için bir sistem kuruluyor. Çalıştığımız bölge itibariyle son derece riskli bir ameliyattır. Çünkü boyun bölgesinde ciddi damarların şah damarı gibi büyük sinirlerin olduğu bir bölgedir. Bunları geçip omurgaya ulaşmak son derece riskli bir faktör olup, daha sonrasında omurgayı ve çevre elemanları çıkarırken yaptığımız bir yanlış hareket hastanın başına ciddi komplikasyonlar getirebilir” dedi.

Ameliyatın olmaması dahilinde olabilecek sıkıntıları aktaran Opr. Dr. Özdemir, “Omurgadan su gelmesi, kollarda, bacaklarda güçsüzlük, bu felce kadar götürülebilecek bir komplikasyonla karşı karşıya kalabiliriz. Bu ameliyat olmazsa hastalık riski olarak ilk başta zaten kollarda güçsüzlük ve bir şey tutamadığı için hastalık bu şekilde devam ediyor yürüme bozukluğu ve bu şikayetler artarak tekrardan aynı komplikasyonlar başımıza gelme ihtimali mevcuttur” diye konuştu.

Ameliyat olup şu an çok rahat olduğunu söyleyen 61 yaşındaki Sevim Dağtekin, “Şu an çok rahatım. Önceden zaten ne ellerim bir şey tutuyordu ne yürüyordum. Yani eskisi gibi kalkamıyor ve oturamıyordum. Şimdi çok rahatım, doktoruma çok teşekkür ediyorum. Allah ondan razı olsun. Geceleri yatamıyordum. Yastığı sürekli döndürüyordum, rahat değildim. Sabahları kalkıyordum, ellerim uyuşuyordu, ellerimi açamıyordum. Bir de yürümemde bir değişiklik olmuştu. Zaten fark ediyordum. Şu an çok iyiyim Allah’a şükür. Bardak elimden kayıp düşüyordu. bulaşık yıkarken tabaklar elimden düşüyordu” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.